26 Aralık 2010

TUHAF YEMEKLER - 2

4 - DOMUZ BEYNİ : Hot Pot, sanırım Moğolların Çin'e at sırtında getirdiği yemek kültürünün en önemli örneklerinden bir tanesi olabilir. Ortada geniş bir metal kap içinde ve altında ateşle, sıcak su , et suyu veya çeşitli otlarla ve baharatlarla süslenmiş kaynar suda, isteğinize göre envai türde sebze, mantar ya da etleri pişirip afiyetle yediğiniz yemek kültürüne verilen isim Hot Pot. İşte Kong Liang, Hayalet Sokağı'nın hem Çinliler hem de yabancılar tarafından en çok tercih edilen Hot Pot restoranlarından birisi. Eski Çin edebiyatı her ne kadar domuz beyninin özellikle erkekler için ne kadar zararlı olduğunu vurgulasa da, günümüz diyetisyenleri, domuz etine oranla daha fazla kalsiyum, fosfor ve demir içerdiğinde hemfikirler. 

5 - DOMUZ AYAĞI - İlk olarak, Shanghai'ın birbuçuk saat kadar batısındaki su şehri Zhouzhuang'ın turistler için yeniden inşa edilmiş bölümünde tezgahlarda görmüştük fırınlanmış ve karamelize olmuş domuz ayaklarını. Hamile kadınların doğum sonrasında sütlerinin artması için şimdilerde bile çok rağbet gören biricik yemek bu. Geleneksel Çin tıbbında domuz ayağının cildi güzelleştirdiği ve yine lohusa kadınların ayağa kalkmalarını kolaylaştırdığı söyleniyor.

6 - ÖRDEK KANI : Expatler arasında ünlü ördek restoranlarından birisi de Huajia Yiyuan. Burasının en ilgi çeken yemeği de, geniş bir kasede içinde dana midesi ve domuz bağırsağı ile birlikte servis edilen ördek kanı. Adı gibi içindekiler de haliyle İĞRENÇ.


1 yorum:

Ebru dedi ki...

Olaylara esnek bakmaya calisiyorum (yemeklere bakarken ve okurken seni) :)) Ne olursa olsun buyuleyici geliyor nedense...